GenelMÜSABAKA HAKEMİNE SALDIRININ SPOR VE CEZA HUKUKU YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ

15 Aralık 20230
sporda-siddet

Bu yazımızda spor sahalarında kasten yaralama eyleminin ceza ve spor hukuku yönünden değerlendirilmesi 11/12/2023 tarihinde oynanan Trendyol Süper Ligi müsabakası (MKE Ankaragücü- Çaykur Rizespor) sonunda MKE Ankaragücü kulüp başkanı Faruk Koca’nın maçın hakemi Halil Umut Meler’e attığı yumruk örneği üzerinden yapılmıştır.

Ceza Hukuku Açısından:

Kasten yaralama suçu esasen 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 86 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Kasten yaralama suçunun basit haline göre söz konusu eyleme verilecek olan ceza 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıdır. Ancak kasten yaralama suçunun nitelikli hallerinden biri olan “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlenmesi” durumunda verilecek cezanın yarı oranında artırılacağı öngörülmüştür. Hakemlerin 6222 sayılı Kanunun 20. maddesine göre görevleriyle bağlantılı olarak kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılması nedeniyle söz konusu yaralama eylemi yönünden TCK 86/3-c maddesi uygulanacak ve sanığa verilecek ceza ilgili bent uyarınca yarı oranında artırılacaktır.

Yaralama eyleminin sonunda mağdurda kemik kırığı ve çıkığı meydana gelmesi halinde ise TCK 87/3’e göre yukarıda belirtilen ceza, kırığın veya çıkığın mağdurun hayat fonksiyonlarındaki etkisine göre yarısına kadar artırılacaktır. Diğer bir ifade ile burada yapılacak ceza artırımı doğrudan ½ oranında değil, 1/3, 1/4 veya 1/6 şeklinde de olabilecektir.

Bununla birlikte; 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Dair Kanunun 17/1 maddesine göre kasten yaralama fiilinin spor alanlarında işlenmesi halinde şikayet şartı aranmaksızın Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerince verilecek olan cezanın yarı oranında artırılacağı belirtilmiştir. Bu özel düzenlemenin amacı; suçun işlendiği yerin hassasiyeti göz önünde bulundurularak suçla mücadelenin daha etkin yürütülmesi ve spor alanlarının güvenliğinin korunmasıdır.

Özetle; kamu görevlisi sayılan maçın hakemine kemik kırığına sebep olacak şekilde yaralama eyleminde bulunduğu iddia olunan sanığa verilmesi muhtemel ceza, 6222 sayılı Kanun’un 17/1. maddesi yollaması ve TCK’nın ilgili maddeleri uyarınca temel cezanın en alt sınırdan (1 yıl) verilmesi ve kemik kırığı artırım oranının 1/6 oranından uygulanması halinde 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası olabilecektir. Diğer taraftan temel cezanın üst sınırdan (3 yıl) takdir edilmesi ve kemik kırığı artırım oranının ½ oranında uygulanması halinde ise sanığa 6 yıl 9 ay hapis cezası verilebilecektir. Bu hesaplamalar tamamen konunun daha somut anlaşılabilmesi adına yapılmış olup muhtemel niteliktedir. Zira tüm bunlar somut olayın özellikleri, sanık lehine işletilebilecek takdiri indirim halleri ve en nihayetinde yargılamayı yürütecek yasal organın takdiri doğrultusunda değişkenlik gösterebilecektir.

Mahkemece verilecek hükümde hapis cezasının yanında kişiye 6222 sayılı Kanunun 18. maddesi uyarınca güvenlik tedbiri niteliğinde seyirden yasaklanma tedbiri uygulanacaktır. Söz konusu tedbir ise hapis cezasının infazının tamamlandıktan 1 yıl geçmesi ile son bulacaktır.

Spor Hukuku Açısından:

Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatı’nın amacı; amatör ve profesyonel futbol faaliyetlerinde disiplini sağlamak adına disiplini bozan hareketleri ve cezalarını belirlemektir.

Örneğin; Talimatın 44/2 maddesi uyarınca kulüp yöneticilerinin müsabaka görevlilerine saldırı eylemi gerçekleştirdiği saptanırsa bu kişiler hakkında 150 ila 400 gün hak mahrumiyeti cezası ile birlikte Süper Lig kulübü yöneticileri için 195.000.-TL’den 825.000.-TL’ye kadar, 1. Lig kulübü yöneticileri için 105.000.-TL’den 450.000.-TL’ye kadar, 2. Lig kulübü yöneticileri için 75.000.-TL’den 150.000.-TL’ye kadar, 3. Lig kulübü yöneticileri için 45.000.-TL’den 105.000.-TL’ye kadar para cezası verilir.

Diğer taraftan Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatı 52/1’e göre stadyumlarda düzen veya disiplinin ya da müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasının veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları bireysel veya toplu bir biçimde ihlal eden kişiler, bir aydan iki yıla kadar müsabakalardan men veya süreli hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır. Aynı maddenin ikinci fıkrasında ise bu olaylar sebebi ile kulüplerin de sorumlu tutulabileceği belirtilmiştir. Buna göre söz konusu kulüp hakkında Disiplin Kurulu, para cezası, saha kapatma ve seyircisiz oynama cezasını birlikte uygulayabileceği gibi bu cezalardan herhangi birini vermekle de yetinebilir.

Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatı 41. maddesi uyarınca da müsabaka görevlilerini tehdit eden kulüp yöneticilerine 75 ila 150 gün hak mahrumiyeti cezası ve para cezası verilir.

Talimatın 25/2 maddesine göre ise hak mahrumiyetinin üç yıldan fazla olması halinde cezanın sürekli hak mahrumiyetine dönüşeceği belirtilmiştir. Diğer bir ifade ile üç yıldan fazla hak mahrumiyeti alan kişi resmi müsabakalarda stadyumlara girmek de dahil olmak üzere futbolla ilgili idari, sportif veya sair her türlü faaliyette bulunmaktan sürekli olarak men edilir.

Tüm bu mevzuat doğrultusunda somut olaya bakıldığında;

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu 14/12/2023 tarih ve 34 sayılı toplantısında aldığı karar ile MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca’nın, talimatlara aykırı hareketi, müsabaka hakemine yönelik saldırısı, tehdidi ve sebep olduğu saha olayı nedeniyle 5 yıl hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına, neticeten üç yılı aşan ceza bakımından Talimat’ın 25/2. maddesi uyarınca sürekli hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.

Ayrıca Kurul, MKE Ankaragücü Kulübünün, mensuplarının ve taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle 5 resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama cezası ve 2.000.000.-tl para cezası ile cezalandırılmasına karar vermiştir.

Kurul kararlarına karşı itiraz yolu ise Talimat’ın 88. Maddesinde belirtilmiştir. Buna göre söz konusu kararın tebliği tarihinden itibaren yedi gün içinde TFF Tahkim Kurulu’na itiraz edilebilmektedir. İtiraz karşısında Tahkim Kurulu’nun vereceği karar ise kesin nitelikte olacaktır.

İYİGÜN&OKTAY PARTNERS
Oylamak için tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Avatar photo

by Süleyman İyigün

İyigün & Oktay Avukatlık Ortaklığı kurucularından biri olan Süleyman İyigün, Ankara’nın önde gelen ceza hukuku ofislerinden birinde yasal stajını tamamlamıştır. Stajı boyunca ceza hukukunun farklı alanlarında, soruşturma ve kovuşturma aşamalarında müvekkillerine hukuki danışmanlık vermiş, davalarını yürütmüştür. Staj sonrasında kendi hukuk bürosunu açan Süleyman, özellikle ceza hukuku, yabancılar hukuku ve vergi hukuku gibi alanlarda çalışmalarını sürdürmüştür. Bu süreçte yabancı müvekkillerinin Türkiye’de oturma ve çalışma izinlerinin alınması, vatandaşlık işlemlerinin yapılması gibi işlerini yürütmüştür. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi’nde Kamu Hukuku alanında yüksek lisans eğitimini tamamlayan Süleyman, yüksek lisans tezini spor ceza hukuku alanında yazmıştır. Süleyman’ın temel çalışma alanları ceza hukuku, vergi hukuku, spor hukuku, idare hukuku, yabancılar hukuku ve iş hukukudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.iyigun-oktaypartners.com/wp-content/uploads/2021/12/logo2-320x399.png
Mutlukent Mahallesi 2012. Cadde Beyköy Sitesi 2/19 Çankaya-Ankara
+90 312 922 15 82
+90 850 888 94 68

      Her Hakkı Saklıdır © 2021

İYİGÜN&OKTAY PARTNERS
Oylamak için tıklayın
[Toplam: 0 Ortalama: 0]